  • Manufacturer: Cisco AIR-AP1810W-B-K9 AIRONET 1810W - WIRELESS ACCESS POINT
  • Price: AED 1,962.00
  • Part No: AIR-AP1810W-B-K9
  • Request A Quote
With their sleek design and small form factor, the Cisco Aironet 1810W Series Access Points bring a full slate of Cisco high-performance functionality to multi-dwelling-unit deployments.
The Cisco Aironet 1810W Series Access Points offer a compact, wall plate-mountable access point, ideal for hospitality, cruise ships, residential halls or other multi-dwelling-unit deployments. The Aironet 1810W Series combines Gigabit Ethernet wired and 802.11ac Wave 2 wireless connectivity into a sleek device, built to take advantage of existing cabling infrastructure. This combination reduces total cost of ownership with no compromise to the end user.
More Brands of Cisco
General Information
Manufacturer Cisco Systems, Inc
Manufacturer Part Number AIR-AP1810W-B-K9
Manufacturer Website Address http://www.cisco.com
Brand Name Cisco
Product Line Aironet
Product Series 1810
Product Model 1810W
Product Name Aironet 1810W Wireless Access Point
Product Type Wireless Access Point
Interfaces/Ports
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
Number of Network (RJ-45) Ports 5
PoE (RJ-45) Port Yes
VGA No
HDMI No
Powerline No
Management Port Yes
Physical Characteristics
Form Factor Wall Mountable
Height 1.6"
Width 6.5"
Depth 4.5"
Weight (Approximate) 1.20 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • Aironet 1810W Wireless Access Point
  • Mounting Bracket
Warranty
Limited Warranty Lifetime
Technical Information
Wireless LAN Standard IEEE 802.11ac
Bluetooth Standard Bluetooth 4.1
Frequency Band 2.40 GHz
Frequency Band 5 GHz