  • Manufacturer: Cisco AIR-CAP702W-A-K9 11N CAP702W 2X2:2SS 4GBE INT ANT A REG DOMAIN
  • Price: AED 1,508.40
  • Part No: AIR-CAP702W-A-K9
  • Request A Quote
The Cisco® Aironet® 702W Series is a compact, wall-mountable access point for hospitality- and education-focused customers looking to modernize their networks to handle today's increasingly complex wireless access demands.
With 802.11n dual-radio 2 x 2 multiple-input multiple-output (MIMO) technology providing at least six times the throughput of existing 802.11a/g networks, the Cisco Aironet 702W Series offers the performance advantage of 802.11n at a competitive price.
As part of the Cisco Unified Wireless Network, the Aironet 702W Series access point provides low total cost of ownership and investment protection by integrating seamlessly with the existing network.
More Brands of Cisco
General Information
Manufacturer Cisco Systems, Inc
Manufacturer Part Number AIR-CAP702W-A-K9
Manufacturer Website Address http://www.cisco.com
Brand Name Cisco
Product Line Aironet
Product Series 702W
Product Name Aironet 702W Wireless Access Point
Packaged Quantity 1
Product Type Wireless Access Point
Interfaces/Ports
Ethernet Technology Ethernet
Ethernet Technology Fast Ethernet
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
Number of Network (RJ-45) Ports 6
PoE (RJ-45) Port Yes
VGA No
HDMI No
USB No
Powerline No
Management Port Yes
Physical Characteristics
Form Factor Wall Mountable
Height 6"
Width 4"
Depth 1.6"