  • Manufacturer: Cisco AIR-CAP702W-C-K9 AIRONET 700W SERIES 11N CAP702W 2X2:2SS 4GBE INT ANT C REG DOM
  • Price: AED 1,501.20
  • Part No: AIR-CAP702W-C-K9
  • Request A Quote
The Cisco® Aironet® 700W Series offers a compact wall plate mountable access point for hospitality and education focused customers looking to modernize their networks to handle today's increasingly complex wireless access demands.
With 802.11n dual-radio 2 x 2 multiple-input multiple-output (MIMO) technology providing at least six times the throughput of existing 802.11a/g networks, the Cisco Aironet 700W Series offers the performance advantage of 802.11n quality at a competitive price.
As part of the Cisco Unified Wireless Network, the 700W Series Access Point provides low total cost of ownership and investment protection by integrating seamlessly with the existing network.
Manufacturer Cisco Systems, Inc
Manufacturer Part Number AIR-CAP702W-C-K9
Product Line Aironet
Product Series 700W
Product Model 702W
Product Name Aironet 702W Wireless Access Point
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
Number of Network (RJ-45) Ports 5
Form Factor Wall Mountable
Height 6"
Width 4"
Depth 1.6"
Weight (Approximate) 13.76 oz
Warranty
Limited Warranty Lifetime
Technical Information
Wireless LAN Standard IEEE 802.11n
Frequency Band 2.40 GHz
Frequency Band 5 GHz