  • Price: AED 2,053.60
  • Part No: CISCO861W-GNAK9-RF
Manufacturer Cisco Systems, Inc
Manufacturer Part Number CISCO861W-GNAK9-RF
Manufacturer Website Address http://www.cisco.com
Brand Name Cisco
Product Series 860
Product Model 861W
Product Name 861W Wireless Security Router
Product Condition Refurbished
Product Type Wireless Security Router
Wireless Specifications
Wireless LAN Standard IEEE 802.11n
ISM Band Yes
UNII Band No
ISM Maximum Frequency 2.40 GHz
Total Number of Antennas 3
Wireless Transmission Speed 300 Mbit/s
Interfaces/Ports
Number of Network (RJ-45) Ports 4
USB No
PoE (RJ-45) Port No
Number of Broadband (RJ-45) Ports 1
Network & Communication
Ethernet Technology Fast Ethernet
Physical Characteristics
Form Factor Wall Mountable
Form Factor Desktop
Height 1.8"
Width 12.8"
Depth 10.4"
Weight (Approximate) 5.50 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • 861W Wireless Security Router
  • Straight-Through RJ-45 Ethernet cable
  • RJ-45-to-DB-9 Console Cable
  • External 12 VDC Power Supply Adapter