  • Manufacturer: Cisco CTS-P65SC60-K9 PROFILE 65 WITH C60 NPP FULL HD LCD PHD 1080P CAM
  • Price:
  • Part No: CTS-P65SC60-K9
  • Condition: New
  • Availability: tick In Stock
AED In stock Brand New
Manufacturer Cisco Systems, Inc
Manufacturer Part Number CTS-P65SC60-K9
Manufacturer Website Address http://www.cisco.com
Brand Name Cisco
Product Line TelePresence
Product Model CTS-P65SC60-K9
Product Name TelePresence Profile 65-inch Web Conference Equipment
Product Type Web Conference Appliance
Camera
Image Sensor Type CMOS
Video
Graphics Modes WUXGA
Video System NTSC/PAL
Maximum Video Resolution 1920 x 1200
Maximum Frame Rate 60 fps
Video Encoding H.261
Video Encoding H.263
Video Encoding H.263+
Video Encoding H.264
Video Encoding H.239
Audio
Audio Encoding G.711
Audio Encoding G.722
Audio Encoding G.722.1
Network & Communication
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
Interfaces/Ports
Composite Video Out Yes
S-Video In Yes
DVI In Yes
DVI Out Yes
HDMI In Yes
HDMI Out Yes
Audio Line In Yes
Audio Line Out Yes
Network (RJ-45) Yes
USB Yes
Number of Network (RJ-45) Ports 2
Number of Composite Video Outputs 1
Number of S-Video Inputs 1
Number of DVI In 2
Number of DVI Out 1
Number of HDMI Inputs 3
Number of HDMI Outputs 2
Physical Characteristics
Height 65"
Width 59.1"
Depth 5.9"