  • Part No: PWR-C4-950WAC-R
  • Request A Quote
More Brands of Cisco Access, Core & Distribution Switches
Brand Name Cisco
Manufacturer Part Number PWR-C4-950WAC-R=
Product Name PWR-C4-950WAC-R=
Product Series C4-950
Product Information
Description 950W AC Config 4 Power Supply front to back cooling, Redundant
Power Supply Feature Support in the Catalyst 9500 Series
AC power max rating 950W
System power consumption 850W max
Input-voltage range and frequency AC 115 to 230 VAC, 50 to 60 Hz
Power supply efficiency 94%
Total output BTU (Note: 1000 BTU/hr = 293W) 2901 BTU/hr (850W) max
Input current AC 10A at 115VAC, 5 A at 230VAC
Output ratings 12V at 79A, 12V at 3A
Output holdup time AC = 10 ms at maximum load
Power-supply input receptacles AC IEC 60320 C16
Power cord rating AC 15A