  • Manufacturer: Seagate ST2000LM015 BARRACUDA 2.5IN 2TB SATA 2.5IN 5400RPM 6GB/S 128MB 7MM
  • Price: AED 325.51
  • Part No: ST2000LM015
  • Request A Quote
Key Advantages
  • Broadest 2.5-inch hard drive portfolio with up to 5 TB capacity and both 7 mm and 15 mm form factors suitable for a variety of compute applications.
  • Thinnest and lightest 2.5-inch hard drive with up to 2 TB storage in a 7 mm z-height, providing seamless upgrades of thin and light laptops and smaller form factor systems.
  • 2.5-inch, 15 mm z-height hard drives provide 3 TB to 5 TB in capacity, offering the highest-capacity 2.5-inch hard drives available for external or all-in-one storage.
  • 15 mm z-height enables slimmer all-in-one desktop PC drives while helping reduce system heat generation and vibration.
  • 5 TB drives can store more than 1.25 million songs and 600 hours of HD video.
More Brands of Seagate
General Information
Manufacturer Seagate Technology
Manufacturer Part Number ST2000LM015
Manufacturer Website Address http://www.seagate.com
Brand Name Seagate
Product Line Barracuda
Product Model ST2000LM015
Product Name BarraCuda Hard Drive 2 TB
Product Type Hard Drive
Drive Performance
Spindle Speed (rpm) 5400
Buffer 128 MB
Interfaces/Ports
Drive Interface SATA
Drive Interface Standard SATA/600
Physical Characteristics
Drive Type Internal
Drive Width 2.5"
Height 0.3"
Width 2.8"
Depth 4"