  • Manufacturer: Cisco UCSC-C220-M3L UCS C220 M3 LFF W/O CPU MEM HDD PCIE PSU WITH RAIL KIT
  • Price: AED 8,112.40
  • Part No: UCSC-C220-M3L
Manufacturer Cisco Systems, Inc
Manufacturer Part Number UCSC-C220-M3L
Manufacturer Website Address http://www.cisco.com
Brand Name Cisco
Product Model C220 M3
Product Name C220 M3 Barebone System
Product Type Barebone System
Processor & Chipset
Number of Processors Supported 2
Processor Socket Socket R LGA-2011
Processor Supported Xeon
64-bit Processing Yes
Chipset Manufacturer Intel
Chipset Model C600
Memory
Memory Technology DDR3 SDRAM
Memory Standard DDR3-1600/PC3-12800
Number of Total Memory Slots 16
Controllers
Controller Type Serial ATA/300
RAID Supported Yes
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer Matrox
Graphics Controller Model G200e
Graphics Memory Capacity 256 MB
Network & Communication
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
I/O Expansions
Number of 3.5" Bays 4
Number of Total Expansion Slots 2
Number of PCI Express x8 Slots 1
Number of PCI Express x16 Slots 1
Interfaces/Ports
Total Number of USB Ports 2
Number of SATA Interfaces 4
Power Description
Input Voltage 110 V AC
Input Voltage 220 V AC
Physical Characteristics
Form Factor Rack-mountable
Rack Height 1U
Height 1.7"
Width 16.9"
Depth 29.7"